آتلیه عکس کودک شایان | تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس
تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس/shutter speed
ژانویه 9, 2017
آتلیه عکس کودک شایان | نکات و راهنمایی های عکاسی در فصل پاییز
نکات و راهنمایی های عکاسی در فصل پاییز/autumn photography
ژانویه 9, 2017

دمای رنگ نور و white balance/وایت بالانس در عکاسی

وایت بالانس در عکاسی

وایت بالانس در عکاسی

دمای رنگ نور و white balance/وایت بالانس در عکاسی دنیای عکاسی بسیار غنی و دارای جزییات فراوان است که تغییر هرکدام از این جزییات موجب ایجاد یک فضای جدید و متفاوت و القای حسی متفاوت میگردد.یکی از این تنظیمات دوربین، دمای رنگ نور دوربین عکاسی یا همان white balance می باشد.

همانطور که می دانیدبیشتر منابع نوری بصورت ۱۰۰% سفید نمی باشند ولی تمامی آنها دارای “دمای رنگ “معینی هستند، که مانند تمامی متغیر های فیزیکی دارای یکای استانداردی می باشد که در این مورد یکای ان کلوین میباشد.هر کدام از منابع نوری دارای دمای کلوین خاص خود هستند و علاوه بر این منایه نوری طبیعی نیز ممکن است دارای درجه کلوین های مختلف باشند. مثلا نور خورشید در سه زمان طلوع، وسط روز و هنگام غروب افتاب دارای درجه کلوین های مختلف می باشد.

دمای کلوین یا همان دمای رنگ و رنگ عکس، به صورت معکوس تعریف می شود بدین معنی که هرچه دمای کلوین پایینتر باشد,رنگ عکس گرمتر و هرچه دمای کلوین بالاتر باشد,نگ عکس سردتر میباشد.

نمودار زیر میانگین مشخصی از بعضی از منابع نوری در اختیار شما قرار داده است.
آتلیه عکس کودک شایان | وایت بالانس در عکاسی

White Balance

چشمان ما میتوانند طیف رنگی درجات مختلف نور را ببینند و تمیز دهند معمولا دوربین های دیجیتال نقطه ای را به عنوان شاخص به منظور تشخیص نور سفید تصویر در نظر گرفته و نسبت به آن باقی رنگها را محاسبه می کنند.مثلا اگر از یک نفر زیر لامپ افتابی عکس بگیرید، ممکن است رنگ ان زرد به نظر برسد در حالی که رنگ واقعی آن زرد نیست.

بنابراین اگر در این حالت دوربین رنگ طبیعی پوست را تشخیص دهد می تواند تمامی رنگ های دیگر موجود در کادر را به درستی تشخیص دهد.
اکثر دوربینهای دیجیتال عمل White Balance را بصورت اتوماتیک انجام می دهند و معمولا این کار را به خوبی انجام میدهند که به این صورت است که با در نظر گرفتن سفید ترین طیف رنگی عکس,باقی رنگ ها را نیز متناسب با ان اندازه گیری میکنند.
ولی تنظیم اتومات تراز سفیدی همیشه خوب نیست,مثلا در مواقعی که میخواهید عکسی را عمدا گرمتر یا سردتر از حالت عادی نشان دهید,حالت اتومات دوربین عکاسی شما یاریتان نخواهد کرد و باید از درجه کلوین دستی برای این منظور استفاده کنید.
برای این منظور میتوانید از کالر چارت نیز استفاده نمایید.

آتلیه تخصصی کودک شایان همراه شماست…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *