ایده های منحصر بفرد در عکاسی نوزاد
سپتامبر 21, 2020
نکات اساسی در عکاسی کودک‎
سپتامبر 25, 2020

نکات اساسی در عکاسی نوزاد

پدر و مادر نه ماه به انتظار نشسته اند تا بالاخره نوزاد دلبندشان صحیح و سلامت در آغوش شان به خانه آمده است.
زمان با سرعت زیاد درگذر است، بهترین راه برای نگه‌ داشتن خاطرات خوب، ثبت آنها با عکاسی نوزاد است که در آتلیه نوزاد هم قابل انجام است.
نوزادان جذاب و دوست داشتني هستند، بسياري از عكس ها در حقيقت اولين های زندگی کودک است. اولين لحظه اي كه در آغوش مادر قرار میگیرد اولين حمام، اولين وزن كشي اولين لباس تابستانی یا زمستانی، اولين باري كه ناخن هايش را می گیریم، اولين باري كه پدر بزرگ و مادر بزرگش را ملاقات كرد اولین لبخند و.....
این عکس ها، یادگارهای بی نظیری هستند که می توانید آنها را در یک آلبوم عکس گردآوری کنید.
بدن نوزاد از اعضاي متعدد كوچك و دوست داشتني تشكيل شده و اين اعضاي جذاب سوژه اي بي نظير براي يك عکس یادگاری است به خصوص اگر روي آنها زوم شود.
نوزادان جذاب و دوست داشتني هستند، در عکسبرداری از اعضای بدن نوزاد دقیق باشید تا ظرافت کار افزایش یابد.
ثبت آن مژه‌های بلند، آن انگشتان کوچک و آن لب‌های غنچه شده بی نقص را فراموش نکنید.
نوزاد شمااز لحظه تولد به « مدل برگزیده )تبدیل می شود؛ پدر مادردوست دارند تک تک لبخندها و حرکاتش را با گرفتن عکس، جاودانه کنند.
امروزه دوربین های دیجیتال مدرن، توانایی استفاده از حالت ماکرو دارنداعضای بدن نوزادان بسیار کوچک و زیباست. دوربین در حالت ماکرو برای عکس گرفتن از دست و پا و دهان و....بسیار مناسب است.

عکس نوزاد در بیمارستان

عکاسی نوزاد در بیمارستان انعکاس اولین ثانیه ها وساعتهای شروع زندگی فرزند شما خواهد بود
بهترین کاری که می توانید برای گرفتن عکس های بهتری از نوزاد در بیمارستان انجام دهید این است که عکس ها را درست کنار پنجره بگیرید. چراغ های را روشن کنید تا تاریکی ها از بین برود و حداکثر میزان نور ممکن را در اتاق داشته باشید. تخت خواب نوزاد را کنار پنجره قرار دهید
– از دستبند تولد نوزاد که در بیمارستان، اسم او را روی آن نوشته اندعکس بگیرید
– نور فلاش دوربین های عکاسی برای کودکان تازه به دنیا آمده آزاردهنده است حتما فلش دوربین را خاموش کنید
– شما حتی می توانید پس از بازگشت به خانه، و در یک محیط گرم و صمیمی و راحت از نوزادتان عکس بگیرید

عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد

بهترین زمان برای عکاسی از یک نوزاد در چهارده روز اول زندگی است. در این مدت آنها با آرامش خاطر بیشتری می خوابند وخوابشان عمیق است و راحت تر می توان در حالت های گوناگون از آن ها عکس گرفت. معمولا عکاسی از نوزادانی که سن آنها کمتر از 5 روز است، مناسب نیست، زیرا آنها هنوز در حال تطبیق با دنیای بیرون از شکم مادر هستند و پوست آنها اغلب می توانند بسیار قرمز یا زرد باشند. دو هفته تا دوماه پس از تولد، بهترین زمان برای عکاسی از نوزاد است. در این دوره، نوزاد با آرامش بیشتری می خوابد
جلسه عکاسی از نوزاد حداقل سه تا چهار ساعت به طول می انجامد پس فضای آتلیه نوزاد را گرم نگه دارید. همچنین قبل از قرار دادن یک نوزاد در محیط عکاسی، پتوهای زیر نوزاد را ابتدا با قرار دادن روی شوفازگرم نگه دارید یا بخاری محیط را گرم نگه دارید،در نتیجه نوزاد با آرامش خاطر بیشتری می خوابد و احساس ارامش دارد
نوزادان تازه متولد شده لطیف و شکننده هستند. همیشه قبل از هر جلسه ی عکاسی نوزاد، دستهایتان را بشویید و ضد عفونی کنید. ( نیازی به گفتن نیست که اگر فکر می کنید بیمار یا در آستانه ی بیمار شدن هستید باید برنامه ی عکاسی نوزاد تازه متولد شده را عقب بیاندازید.
همیشه حداکثر مراقبت و احتیاط را هنگام جابجا کردن و قرار دادن آن ها در حالتی خاص به خرج دهید.
بهتر است نوزاد سیر باشد .نوزادان با شکم سیر، راحت تر می خوابند و خواب آنها عمیق تر است.
مادران نوزاد را قبل از آمدن به آتلیه نوزاد، بیدار نگه دارند تا در حین عکاسی بخوابند وبه راحتی بتوان به بدنشان فرم داد
حمام کردن نوزاد قبل از حضور در آتلیه نوزاد برای عکاسی، یک راه خوب برای خسته کردن نوزاد است
عکاسی باید بی سر و صدا و آرام انجام شود، به طوری که نوزاد از خواب بیدار نشود.
فراموش نکنید که حتما درباره خواهران و برادران بزرگتر بپرسید، تاشما دکورها و پس زمینه ها را اماده کنید. داشتن آنها در یک عکس با نوزاد بسیار زیبا و دوست داشتنی است.
حتما بخاطر داشته باشیدکه در هنگام بیداری نوزاد حالت و رنگ چشم ها را با پرتره ای ثیت کنید.

آموزش بستن نوزاد

در ابتدا هنگام خرید پارچه ها و پتوها دقت کنید؛ نباید از پارچه های استفاده کنید که پرز می دهند؛ زیرا پرز ها می توانند برای نوزاد مضر باشند و سبب واکنش های آلرژن پوستی یا حساسیت های تنفسی شوند
زمینه ها و پارچه های سفید حالت روحانی و پاکی را به بیننده منتقل میکند چگونه پیچیدن نوزادعاملی مهم برای فرم دادن ژستهای عکس از نوزاد است برای عکاسی از نوزادشناخت آناتومی نوزاد و مفصل ها بسیار ضروری است.
در ادامه چند روش برای پیچیدن نوزاد و نحوه عکاسی نوزاد را توضیح میدهیم
ابتکار در نحوه ی فرم دهی به بدن نوزاد با پارچه ها و حریر شال و.... است
ابتدا شال را زیر نوزاد پهن کنید دقیقا نوزاد را وسط شال بگذارید. دستهای او را به شکل دست به سینه و پاهایش را نیز به شکل چهار زانو در بیاورید.
پارچه را از سمت راست روی نوزاد بکشید و به سمت پایین بیاورید. سپس از سمت دیگر این کار را کنید. . سپس یک گره ی شل بزنید و آرام آن را محکم کنید. مراقب باشید که به بدن نوزاد فشار وارد نشود.
اضافه ی پارچه را زیر نوزاد بگذارید. فرم دست هاو پاهای نوزاد را درست کنید.
اگر می خواستید از کلاه یا هد بند استفاده کنید در مرحله ی آخر این کار را انجام دهید. سپس به آرامی نوزاد را داخل سبد یا جایی که می خواهید عکس بگیرید، قرار می دهیم
میتوان نوزاد را در پتویش پیچید و بعد به پشت در تخت خواب یا گهواره اش خواباند وپاهایش را در زیر شکمش جمع کرد(حالت جنینی) تا عکسی با جلوه ی طبیعی بگیرید. فقط مطمئن شوید که پتو حتی یک ذره از صورتش را هم نپوشاند
استفاده از باشتک یا کوسنهای نرم میتواند مفید باشدچرا که میشود انها را روی هم قرار دهیم و نوزاد را روی باشتها گذاشته تا کمی در آنها فرو برود، استفاده از تعدادی حوله حمام سفیدنیز می‌تواند مفید باشد زیرا می‌توانید آن‌ها را گلوله کرده و بین پتوها و نوزاد جا دهید و نوزاد را دقیقا آنطور که می‌خواهید تکیه و قوس بدهید.
یک گزینه خوب دیگر استفاده از بالش گردنی مثل آن‌هایی که در هواپیما استفاده می‌شود است. این بالشتک‌ها کوچک بوده و برای بدن یک نوزاد کاملا اندازه هستند، بنابراین به تکیه دادن کودک در محل مورد نظر کمک می‌کند. مثلا حالتی که او را روی شکم بخوابانید و دست‌ها و سرش روی بالش قرار دهید.
نوزادان خواب آلود هم ممکن است گاهی جیغ و داد به راه بیاندازند و سعی کنند بیدار بمانند. از مادر بخواهیدخیلی نرم و آرام با استفاده از پشت انگشت های دست بینی نوزاد را از بالا به پایین نوازش کنید. این کار معمولاً باعث می شود تا نوزاد چشم هایش را ببندد و ظاهر آرام و خواب آلود دلخواه تان را به شما می دهد؛ هر چند ممکن است این حالت فقط برای یک لحظه دوام داشته باشد. و در همان لحظه ی کوتاهی که دست مادر از کادر خارج می شود عکس را بگیرید.
در عکس گرفتن از نوزاد تمرکز کنید که نوزاد را ستاره ی نمایش نشان دهد.

در چه زوایایی از نوزاد میتوان عکس گرفت

شما می توانید نوزاد را یک موقعیت قرار دهید. وخودتان مکانتان را تغییر دهید (اطراف بچرخید) تا بهترین حالت را پیدا کنیدوفضای عکس خود را تنظیم کنید گاهی نیاز است که بالای یک صندلی بروید تا بتوانید بهتر عکاسی کنید.. همچنین سطح شیب دار با شیب ملایم زوایای عکسبرداری خوبی را در اختیارعکاس قرار میدهد. روشی دیگراین است که عکاس بایددوربين را تا سطحي كه نوزاد قرار دارد پايين بياوردوزاويه اي را بيابيد كه در آن زاويه سر و صورت كودك صاف به نظر برسد كه البته كار ساده اي نيست و نياز به صرف زمان و حوصله زيادي دارد. سبکی دیگر به این صورت است که از مادر بخواهید نوزادش را به شکلی نگه دارد که نور از بالای سر او جریان داشته باشد و با زاویه‌ی تقریبا 45 درجه به پاهای او برسد. دوربین را در حالت عکس های متوالی قرار بدهید زیرا یکی از آن ۳۰ عکس متوالی ای که گرفته اید، در نهایت یکی ازبهترین عکس از نوزاد خواهد شد. نکته: برای ثبت لحظه های خاص(لبخند) باید سرعت عمل به خرج دهید.
از اصول آموزش عکاسی نوزاد این است که عکاس سریع وباسرعت عمل بالا عکاسی را انجام دهد. بنابراین بهتر است از شاتر با سرعت بالا استفاده شود حیف است که عکسی با یک موقعیت خوب بدلیل سرعت پایین شاتر، تار بیافتد.

برای عکاسی نوزاد چند ماهه ، بهتر است:

• یک لباس ساده و راحت و حتی الامکان یک رنگ را انتخاب کنید که نوزاد در آن احساس راحتی بکند.
• دکور صحنه ی عکس برداری را زمانی که نوزاد خوابیده و یا در حال غذا خوردن است مرتب کنید.
• وسایل و اسباب بازی ها را بلافاصله بعد از پایان عکس برداری، جمع کنید.
ازکادربندی فشرده استفاده کنید: هم ارتفاع کودک ( از پهلو یا روبرو ) قرار گرفته و تصویر درشت بگیرید؛ یا زوم کنید.

با استفاده از صدا نگاه نوزاد را به دوربین جلب کنید

نوزاد ان درچهارماهگی به مرور می توانندبغلتد و دور خود بچرخدثبت چرخش بدن نوزادمیتواند با مزه باشد.
اگر نوزاد شما هنوز قادر به نشستن نیست، او را به پشت بخوابانید و که دور تا دور او را بالش و کوسن بچینید. با اینکار او می تواند دستها و پاهایش را تکان داده و احساساتش را بیان کندو از زاویه ای از بالا عکس گرفت.
همچنین نوزاد میتواندمدت کوتاهی سر خود را بالا نگه دارد که این کار باعث تقویت عضلات او خواهد شدواز ان لحظه عکسی زیبا شکار میشود کرد.
بهتر است عکاسی درزمانی که نوزاد چند ماهه سرحال است انجام شود.
نوزاد پس از شش ماهگی می‌تواند تصمیم بگیردکه اگاهانه بخندد پس سعی کنید او را بخندانید. یکی از رموز موفقیت در گرفتن پرتره از کودکان، خنداندن آنهاست. این توصیه در مورد نوزادان هم موثر است بنابراین از هر گونه مسخره بازی برای گرفتن یک لبخند زیبا دریغ نکنید، ، شکلک در بیاورید، نوازششان کنید یا آنها را قلقلک بدهید، ! قایم باشک بازی ( یا به زبان کودکانه « داللی بازی » ) روش خوبی برای وادار کردن نوزاد به یک عکس العمل ناگهانی است. چون نوزادان به سرعت تغییر حالت می دهند، درهنگام اینگونه بازی ها به سرعت و زیاد عکس بگیرید؛ این کار به شما کمک می کند تا در لحظه ی مناسب، عکس خوب و واضحی بگیرید.
از ۸ ماهگی می توانند بنشییند بهتر است در کنار او بالش یا تکیه گاهی نرم قرار دهیدو عکسهایی با حالت نشسته از او بگیریدعکسهایی که در ان نوزاد میخندد یا گریه میکند و احساستش اشکار است و ممکن است دندان های سفید مرواریدش در تصویر دیده شود.
عکسهای چند ماهگی نوزاد بزرگ شدن نوزاد را به یادگار میگذارد عکسهایی با ژستهای متنوع در مقاله ی ایده های منحصر به فرد در عکاسی از نوزاد به طور مفصل توضیح داده شده است. چند نکته که بهتر است در نظر بگیرید
زیاد عکس بگیرید.
اولین نکته این است که به طور مرتب از نوزادتان عکس بگیرید. روزهای اول، ناخودآگاه این کار را خواهید کرد، اما بعد از آن حتی اگر فکر می کنید که عکس هایی که می گیرید تکراری هستند به این کار ادامه بدهید. نوزادان دائم تغییر می کنند، خواهید دید که نوزاد شما در عرض چند هفته تغییرات زیادی کرده است ومراحل رشدوتغیر و تکامل را ثبت کردید.
• دوربین عکاسی تان را دم دست نگهدارید.
روی جزئیات زوم کنید.
• سعی کنید لااقل هفته ای یک بار از نوزادتان عکس بگیرید.
عکسها را دسته بندی و مرتب کنید.
عکسهای خود را دسته بندی و مرتب کنند. وچاّپ کنید بعدها کودکان و والدین از تماشای عکسهای خود داخل یک آلبوم خوشحال خواهند شد؛ این کار بدون تردید آسانتر و دلنشین تر از تماشای آنها روی صفحه ی مانیتور است.
در صورت عکس برداری در فضای باز، نوزاد را در سایه مثلاً زیر یک درخت قرار داده و پشت به آفتاب عکس بگیرید.
در هر حال از نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید چون:
برای پوست نوزاد مضر است.
• ممکن استنو زیاد چشمان نوزاد را اذیت کند و در نتیجه باعث شود که او چشمانش را ببندد.
عکس برداری را در ابتدای روز یا اواخر بعد از ظهر که نور آفتاب ملایم تر است برگذار کنید.
بزرگ کردن او بسیار ناب و تکرار نشدنی‌ست با عکاسی از او جاودانه کردن این جزئیات دوست داشتنی را به ارمغان می آورید.
با استودیو عکاسی شایان همراه باشید...

4 دیدگاه ها

 1. مرضیه گفت:

  سایت خوب کاملی دارین
  عالییییه

 2. مریم گفت:

  مطلب کامل این مقالتون خیلی بهم کمک کرد. فقط سوالی مه دارم این که نور فلش موبایل برای نوزاد مضر هست؟؟

  • عکاسی شایان گفت:

   نور فلاش موبایل بدلیل اینکه مستقیم و بدون واسطه هست ممکنه برلی چشم مضر باشد ولی فلش های استودیویی بخاطر دیفیوز و نرم شدن نرو و اینکه بویسله ی چند عدد ملایم کننده ی نور فیلتر شده است ضرری برای جشم ایجاد نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *