آتلیه عکس کودک شایان | نقش کلیدی نور در عکاسی
نقش کلیدی نور در عکاسی(قسمت اول)
دسامبر 12, 2016
آتلیه عکس کودک شایان | آشنایی با دوربین عکاسی کنون
آشنایی با دوربین عکاسی کنون/canon 5D mark IV
ژانویه 6, 2017

نقش کلیدی نور در عکاسی(قسمت دوم)

آتلیه عکس کودک شایان | نقش کلیدی نور در عکاسی

آتلیه عکس کودک شایان | نقش کلیدی نور در عکاسی

 ممکن است نور یک روز بسیار ابری برای عکاسی  چندان مناسب به نظر نرسد اما عکاس حرفه ای در هر شرایطی عکاسی می کند.

در عوض نوری که از میان ابرها می تابد پراکنده و دیفیوز شده است و برای عکاسی چهره مناسب است، نور سایه ها در فضای باز هم همین طور.

در روز ابری، نور برای عکاسی جاده بسیارمناسب است چرا که انعکاس نور نداریم. «جاستین گوریگلا» می گوید:«حتما این نکته را به خاطر بسپارید که در روزهای ابری، آسمان را از کادر خارج کنید چون چیزی نیست جز یک لکه سفید و تقریبا مبهم اما برعکس، آسمان آفتابی در عکس بسیار زیبا و تاثیر گذار است.»

نکته

زمانی که برنامه ی عکاسی دارید,برنامه ی عکاسیتان را از روی نقشه تنظیم کنید.

نور در عکاسی در ساعت های مختلف شبانه روز،دارای کیفیت و رنگ متفاوتی میباشد، پس برنامه عکاسی را با طلوع خورشید در شرق و غروب آن در غرب منطبق کنید.

«آیا می خواهید از تخت جمشید با نور پس زمینه عکاسی کنید یا نور بالا؟»، «هنگام غروب خورشید می خواهید کجا باشید؟» اینها پرسش هایی است که یک عکاس کار بلد به آنها پاسخ می دهد و با برنامه  ریزی دقیق عکاسیش را منظبق با ان میکند.

نوردهی در عکاسی

آتلیه عکس کودک شایان | نقش کلیدی نور در عکاسی

نوردهی در عکاسی به معنای مقدار نوری که در زمانی مشخص از لنز دوربین داخل می شود.

عکاس باید بداند در هر موقعیتی چه مقدار نور برای چه مدت وارد دوربین می شود.

اگر نور دهی زیاد باشد,عکس در اصلاح دارا بیش نوری میگردد و در صورت عکس این قضیه,عکس نور مکی درافت میکند و تاریک میگردد.

عوامل تاثیر گذار در نوردهی

نوردهی با تنظیم دیافراگم و سرعت شاتر کنترل می شود و متغیر سوم، حساسیت سنسور دوربین یا iso میباشد که این سه عامل عوامل اصلی تاثیر گذار در میزان نوز دهی میباشند.

ایزو یا حساسیت سنسور دوربین با تغیر ان رابطه ی مستقیم دارد یعنی هرچه مقدار ان بیشتر باشد نور بیشتری به عکس میرسد ولی در رابطه با ایرو باید این نکته را مد نظر داشت که با افزایش ان,نویز تصویر بشتر شده و تصویر حالت نویزی به خود میگیرد

تنظیم دستی یا خودکار

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همینطور دوربین های عکاسی,شاهد پیشرفت زیادی در عکاسی خودکار دوربین ها هستیم, ولی همانظور که میدانید عکاسان حرفه ای همیشه تنظیم دستی و غیر خودکار را برای عکاسی خود برمیگزینند چرا که در ان تمامی جزییات عکس به انتخاب و سلیقه ی خود عکاس انجام میشود, مثلا این که با چه دمای رنگ نوری عکاسی کند, یا انکه با چه سرعت شاتر یا میزان دیافراگمی طبق نظر و خواسته ی خود عکس بگیرد تا نتیجه ی دلخواه بدست اید.البته در دوربین های پیشرفته تر تنظیمات نیمه خودکار نیز وجود دارد مانند حالت تقدم شاتر یا دیافراگم که تا حدودی از سختی عکاسی برای عکاس میکاهد.

تراز سفیدی 

آتلیه عکس کودک شایان | نقش کلیدی نور در عکاسی

یکی از برترین ویژگی های دوربین دیجیتال این استکه این دوربین ها به طور خودکار، طیف نوری که به خاطر دما ظاهر شده را تنظیم میکنند و رنگ ها تعدیل می کند و در اکثر مواقع این کار به خوبی صورت میگیرد و عکاسی را برای ما راحت تر میکند و میتوانید با اطمینان این تنظیم دوربینتان را به دست دوربین خود بسپارید.

با آتلیه تخصصی شایان همراه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *