دوربین مناسب برای آتلیه نوزاد و کودک
اکتبر 19, 2020

عکاسی کودک در فضای باز

تفاوت اصلی بین عکاسی استودیویی و عکاسی غیر استدیویی در این است که عکاس در استودیو می تواند تمام فاکتور های موثر در عکاسی را کنترل کند. عکاسی غیر استدیویی در محیط بیرون وباز گرفته شود.
فاکتور های عکاسی به طور کامل تحت کنترل عکاس نیست و عکاس باید با باد و باران و شرایط متفاوت نور و همچنین نور منحرف شده از اشیاء پس زمینه مقابله کند.
عکاس باید تجهیزات استودیو را با خود به محل ببرد. بااین کار به نزدیک شدن محیط به استاندارد های عکاسی کمک میشود ، اما غیر ممکن است که به شرایط ایده آل اتلیه برسد. همچنین در عکاسی استودیویی عکاس می توان از پس زمینه های با ژانر های مختلف استفاده کند
اما باز هم دلیل خاصی وجود دارد که همه عاشق عکاسی در فضای آزاد هستند و آن هم نور زیاد است که جلوه ای بینظیر و واقعی به عکس میدهد.

اصول عکاسی کودک در فضای باز

قبل از اقدام به عکاسی از شرایط آب و هوایی روز مطلع شوید تا شرایط آب و هوا غافلگیرتان نکندووسایل مورد نیاز همراهتان باشد
بسته به فصل عکاسی باید دمای هوا را برای کودک متعادل باشد. کار عکاسی کودک معمولا زمان بر است. کودک متحمل گرما و سرمای بیشتر از توان خود اصلا نباید قرار گیرد .
ساعات طلایی
بهترین زمان برای عکاسی در فضای باز اوایل صبح و بعد از ظهر است. دراین اوقات نور خورشید کودک را اذیت نمی کند و همچنین شدت نور تاثیر بدی بر عکس ها نخواهد داشت.
عکاس باید سرعت عمل بالایی داشته باشد زیرا برای استفاده از نور مناسب آفتاب زمان چندان زیادی ندارد.
نور اوایل روز و اواخر روز (غروب) جزو پرطرفدارترین تابش‌های طبیعی است و به عنوان ساعتهای طلایی معروف اند..
صحنه‌های جذابی که تلفیقی از آرایش طبیعت و نور است را بیابید به دنبال اضافه کردن کودک به عنوان سوژه اصلی به این صحنه عکس بینظیر خلق کنید.
زاویه تابش وشدت تابش نوررا حتما مد نظر بگذارید، تابش مستقیم نور به صورت و چشمان کودک، مناسب نیست
در هوای نیمه ابری عکاسی کودک را می شود ادامه داد چرا که وجود کمی ابر در آسمان نتیجه‌ی بهتری در عکس‌ به همراه خواهد داشت. نور پخش شده (ابر ها نور را متعادل پخش می کنند) رنگ بهتری را برای عکس به همراه می‌آورد.
درتاریکی اگر امکان روشن کردن آتش باشد از کودک در حالی که نور آتش چهره های معصوم آنها را زیبا تر کرده عکسی رویایی رامیتوان ثبت کرد.
سرو صدا و عوامل محیطی ناخواسته محیط نباید زیادی شلوغ باشدرفت و امد کم باشد که در پس زمینه عکسها چیزی اضافه نباشد و یا سر و صدا مانع همکاری کودک وحواس پرتی او شود

ایده هایی برای عکاسی کودک در فضای باز

ژست عکاسی نشسته در کنار گل‌ها، حالت بو کردن گل، ژست پخش کردن گل در هوا، چیدن گل، میان بوته های گل نشستنT استفاده ازدرختان پرشکوفه قد کوتاه در اطراف کودک که در کنار آنها بایستید و با گرفتن شاخه های درخت در دست.
ریختن گلبرگ‌ها روی سر کودکان
کودک در حالت پخش کردن گل ها به هوا
روی چمن غلت زدن و خوابیدن
کودک می تواند از گلها حلقه گل درست کند و با قرار دادن کار خودش روی سر ش یک خاطره شیرین از عکاسی در ذهنش ماندگار شود
این ژستهای است که در فصل بهار و تابستان عکسهایی با مناظر بینظیر و سرسبزو پر از گل میتوان ثبت کرد-
اواسط فصل پاییز بهترین زمان استفاده از برگهای رنگارنگ پاییزی و جذابیت بخششیدن به عکس ها را داراست

باید از باد برای جذاب شدن عکس کودک استفاده کرد البته باد ملایم . کودکی که موهایش توسط باد بهم ریخته زیبایی خاصی را بهمراه داردوحس خاصی در عکسها ایجاد میکند

در زمستان و روز های برفی به دلیل سرما و ریسک آسیب دیدن و سرما خوردگی کودک پدر مادر تمایل چندانی به عکاسی در برف ندارند.ولیکن با پوشاندن لباس های مناسب عکس کودک در فضای پوشیده شده از برف زیبایی خیره کننده ای دارد
زمین های خاکی
یک زمین خاکی با دور نمایی از فضای سبز و یا مزیین به گل های زیبا ویا منظره ای خاص نیز می تواند زمینه عکاسی بسیار خوبیبرای عکس باشد.
بازی کودک
کودکان را سرگرم بازی کنید و بگذارید ازاد باشن و هنگامی که غرق در بازی کردن هستند از آن ها عکس گرفته شود تا حس و حال طبیعی درجریان باشد بهتر است عکاس
به جای آنکه دستور بدهد که این کار بکن این حالت بشین و....، مشاهده کننده خوبی باشدواز کوک
هنگام بازی و فعالیت هایش ثبت لحظات طبیعی و ناب عکاسی کند
حباب ها
استفاده از حباب سازها راه دیگر جلوه بخشیدن به عکس کودک است. حباب ها ضمن سرگرم کردن کودک وبازی کردن با حباب و جنب و جوش و خنده های از ته دل با انعکاس نور عکس ها را زیباتر می کند

نکات عکاسی نوزاد و عکاسی کودک در فضای باز

عکاسی در فضای باز از نوزادان
کمی سخت تر است مخصوصا در فصول سرد که تقریبا غیر قابل اجراست ولیکن در فصل بهار تابستان میشود عکاسی را در فضای باز اجرا کرد.
استفاده از گرما ی روز برای نوزادهنگامی که جایشان گرم باشد خواب آلودتر می شودرامیتوان بهره برد و امکان عکسبرداری از نوزاد را راحتتر میسازد.
استفاده از سبد های حصیری با پتوهای نرم رنگی و قرار دادن سبد روی چمن کنار دشتی از گل و... زیباست
پدر مادر زیر یک درخت پرشکوفه، نوزاد را روی دست بالا بگیرند و عکس
در این لحظه ثبت شود یکی از بینظیرترین عکس کودک در البومش خواهد شد.
نکته با خواندن مقاله ی ژست عکس کودک می توان ایده گرفت و همان ژستها را در فضای باز اجرا کرد
با آتلیه عکاسی کودک و بارداری شایان همراه باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *