آتلیه عکس کودک شایان, آتلیه عکس کودک, عکاسی کودک ,آتلیه کودک
عکاسی در شب و نکات آن/night photography
ژانویه 9, 2017
آتلیه عکس کودک شایان | تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس
تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس/shutter speed
ژانویه 9, 2017

راهنمایی ها و نکات عکاسی در شب/night photography

آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی در شب

آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی در شب

راهنمایی ها و نکات عکاسی در شب در ادامه این مطلب به مواردی که در عکاسی در شب به شما کمک میکنند میپردازیم…

عکاسی با دیافراگم باز

دیافراگم یکی از مهمترین تنطیمات کلیدی دوربین برای عکاسی در شب و نور کم می باشد و شما باید در حد امکان با دیافراگم باز عکس بگیرید. اگر لنز پررایم با دیافراگم باز در حد ۱٫۴ یا ۱٫۸ ندارید,می توانید از f/۴ هم نتیجه خوبی بگیرید. این کار را در روز انجام دهید تا ببینید با دیافراگم باز چقدر عکستان واضح خواهد بود.

ایزو بالاتر

کمبود نور شب را با بالا بردن مقدار ISO جبران کنید. اگر نور مهتاب باشد، بالا بردن ایزو دوربین عکاسی تا ۱۶۰۰ نیز مانعی ندارد. اما اگر در شرایطی کاملاً تاریک عکاسی می کنید می توانید ایزو را تا ۳۲۰۰ هم افزایش دهید تا ستاره هایی درخشان با روشنایی رویایی و نه چندان زیاد زا در تصویر ثبت کنید.

آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی در شب

سرعت شاتر دیگر مهره ی کلیدی

برای عکاسی از ستارگان سرعت شاتر دوربینتان را از ۳۰ بالاتر نبرید، اگر سرعت شاتر بالا تر از ۳۰ ثانیه باشد ممکن است کمی از حرکت ستاره ها در عکس ثبت شود و از شفافیت آنها کم شود. یکی از بهترین راه های عکاسی در شب استفاده از دکلانشور یا شاتر بی سیم میباشد که از لرزش های احتمالی دست و دوربین حتی بروی ۳ پایه جلوگیری میکند.

وایت بالانس یا تعادل رنگ سفید دوربین را از حالت خودکار خارج کنید

اگر تعادل رنگ سفید (White Balance) دوربین را در حالت خودکار قرار دهید، عکسهای شب شما به رنگ آبی خواهند زد. به این دلیل که بر خلاف چشم انسان که اسمان شب را سیاه و تا مقدار زیادی تک رنگ میبیند,دوربین ان را ابی میبیند.
البته اگر با فرمتRAW عکس بگیرید در مرحله ویرایش عکس این مشکل را برطرف کنید. ولی بهترین کار این است که تعادل رنگ سفید دوربینتان را به طور دستی و دلخواه تغیر دهید تا نتیجه ی دلخواهتان حاصل شود (مقداری نزدیک به ۵۰۰۰K می تواند مناسب باشد) که در این صورت حتما عکستان به حالت طبیعی نزدیکتر خواهد بود.البته اگر زیاد هم رنگ عکس را به گرم نزدیک کنید بازهم نتیجه ی کار غیر طبیعی خواهد بود.

پرهیز از چراغ های خیابان تا حد امکان

اگر در شهر زندگی می کنید، بهتر است تا حد ممکن از چراغهای خیابان دور شوید. این چراغها در عکس به شکل نور های بسیار پر رنگ و زرد جلوه میکنند که تاثیر نامطلوبی بر روی عکس شما میگذارد. برای نتیجه بهتر در حد امکان از فضای خیابانی دوری کنید.

از محکم بودن پایه دوربین اطمینان حاصل کنید

از محکم بودن دوربین بر روی سه پایه و همچنین محکم بودن سه پایه بر روی زمین مطمین شوید، ترجیحاً سه پایه را بر روی زمین سنگی قرار دهید.باز هم از لرزش های احتمالی دست به دوربین جلوگیری شود. اگر سه پایه محکمی ندارید کیف دوربینتان را از قسمت وسط سه پایه آویزان کنید تا به سنگین شدن آن کمک کند.

آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی در شب

از کاهش دهنده نویز خود دوربین استفاده نکنید

کاهش دهنده نویز دوربین با ایجاد نور های سفید در عکس،باعث می شود سرعت شاتر شما دو برابر شود تا باز هم مقداری از نویز را کنید ولی میتواند تاثیر مخربی روی عکس شما بگذارد ولی بهتر است برای کاهش نویز های تصویر از نرم افزار هایی مانند فتوشاپ و یا لایت روم استفاده کنید.
در اخر این نکته را یاداور میشویم که برای عکاسی در شب علاوه یر داشتن مهارت و تجربه که با تمرین بدست میایند,با برنامه ریزی و هدف قبلی میتوانید عکس هایی در راستا با ان هدفتان بگیرید و از ان لذت ببرید و به یاد داشته باشید که یکی از اجزای مهم در عکاسی در شب و یا کلا هر چیزی که نور کمی دارد، سه پایه دوربین است که توسط ان میتوانید بدون لرزش دست و محو شدن عکس,سرعت شاتر را کاهش داده و کمبود نور را توسط ان جبران کنید.

با آتلیه شایان همراه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *