اهمیت نور در آتلیه عکاسی کودک و نوزاد
اکتبر 6, 2020
تنظیمات دوربین در آتلیه برای عکاسی نوزاد
اکتبر 11, 2020

عکاسی از نوزاد در آتلیه‎

ایمنی

ایمنی مطمئنا ((اولویت شمارۀ یک)) برای گرفتن عکس از نوزادان است
گرم باشد! از یک بخاری در یک گوشه برای گرم کردن اتاق تا دمای حدود (26 تا 29 درجۀ سانتی گراد) استفاده شود این معمولاً یک دمای عالی برای شاد و سرحال نگه داشتن نوزاداست؛ مخصوصاً اگر قنداق نشده باشند. به والدین توصیه کنید که برای خودشان لباس های سبک بیاورند.
محیط حتما تمیز یاشد و عکاس قبل از شروع عکاسی دست هایش را بشویید.
در اتلیه از عطر اسپری خوشبوکننده ها دوری کنید. با اینکه حس بینایی و شنوایی نوزادان قوی نیست اما حس بویایی آنها بسیار حساس است. از عطر و ادکلن، لوسیون های عطری، یا ضدعفونی کننده های قوی استفاده نکنید. این ها می توانند بچه را سریعاً آزرده خاطر کنند ویا بعث حساسیت عطسه قرمزی پوست ... شود.
از تولید سر و صدای بلند و ناگهانی بپرهیزیدو حتی امکان سکوت در محیط اتلیه برقرار باشد تا نوزاد هم حس ارامی داشته باشد
قبل از شروع عکاسی برای نوزادان، تصویر پس زمینۀ عکاسی و پتو ها سبد پارچه و هر چیزی که ممکن است مورد نیاز باشد را آماده کنید.
والدین نوزادان اکثرا دو نوع هستند
والدین دلواپس

با دیدن کوچکترین نشانه ای از گریه و بی قراری در نوزاد، بغلش می کنند و به او بچسبند (که در هر حال این طبیعت انسان است.) و یا نگران نتیجه عکاسی و مردد بودن در انتخاب چیدمان و......هستند
والدین مطیع و آسوده خاطر

اغلب برعکس گروه قبلی اند آنها تقریباً در کل فرایند عکاسی، با خیال راحت و اسودگی جلسه عکاسی را میگزرانند .
عکاسان در آتلیه عکاسی نوزاد باید خود را با شرایط والدین سازگار سازند وسعی خود را برای گرفتن بهترین عکسها از نوزاد بگذارند
در جلسه عکاسی نوزاد در اتلیه بهتر است نوزاد را راضی نگه دارید
بیشتر وقت ها؛ شکم سیر = بچۀ شاد
معده‌ی نوزاد قبل از شروع عکاسی پر شود تا در طول مدت عکاسی به دلیل گرسنگی بیدار ‌نشود همچنین نسبت به اخلاق نوزاد ساعات عکاسی را در زمانی از روز که نوزاد تقریبا ارام است ساعت عکاسی تنظیم شود در مقاله ی (نکات اساسی در عکاسی نوزاد) مهمترین نکات نوشته شده است.
 

ژست نوزاد در آتلیه عکاسی نوزاد


بهترینها ژست های طبیعی و عادی خود نوزادان است بهتر است نشان دهیم
که این معجزات کوچک گران بها واقعاً به طور طبیعی چگونه اند..
بسته به تم عکس و انتخاب چیدمان زمینه عکس که پدر مادر انتخاب میکنند که نوزادان را بدون لباس یا به صورت پتو پیچ شده ژست دهی می شود. . .

ثبت جزئیات کوچک

سعی کنید تمام جزئیات کوچکی که نوزادان را منحصر به فرد می‌کند ثبت کنید. دماغ سربالای کوچک او، لب‌های سرخی که دارد، چین و چروک‌های بدن، انگشت‌های کوچک دست و پا و مژه‌ها، گوش‌ها، سوراخ ناف، موها و شانه‌ها این جزئیات با رشد نوزاد خیلی سریع تغییر می‌کنندوپدر مادر تمامی این جزئیات را نمیخواهند پس از رشد نوزاد فراموش کنند پس عکاسی روش خوبی برای حفظ وثبت این دوران است.
این عکس‌ها زمانی که فرزندان شما بزرگ شوند برای آن‌ها خیلی اهمیت خواهند داشت..
عکاسی نوزاد، می‌تواند روند رشد سریعش در اولین‌ ماه‌های زندگی را در قاب پیکسل‌ها ثبت کند. برای پدر مادر آغوش گرفتن نوزاد که تازه به دنیا آمده، میل به متوقف کردن زمان به وجود می آورد؛ اما ازآنجایی‌که نمی‌توان زمان را متوقف کرد بهترین روش ثبت کردن این لحظات با دوربین است درمقاله (ایده های منحصر به فرد در عکاسی نوزاد)توضیحات مفصلی است که می توانید بخوانید

انواع تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از نوزاد در آتلیه نوزاد

نور و سایه برای عکاسی از نوزاد به یک اندازه مهم هستند. بیننده اول به قسمت‌های روشن عکس توجه می‌کند و پس از چند ثانیه سعی می‌کند جزئیات قسمت‌هایی که در سایه قرار دارند را ببیند
استفاده از نور و سایه برای افزایش جذابیت بصری عکس تکنیکی متعارف است
به منظور اجرای تکنیک های نورپردازی برای عکاسی نوزاد در آتلیه عکاسی نوزاد به یک منبع نورو اصلاح کننده های نور نیاز است
بهتر است برای آشنایی بیشترابتدا مقاله ی(اهمیت نور در آتلیه عکاسی کودک و نوزاد) را بخوانید
یکی از تکنیکها که برای به دست آوردن سایه‌ها و نور ی نرم و زیبا این است که نوزاد را به شکلی قرار دهید که نور از بالای سر او جریان داشته باشد و با زاویه‌ی تقریبا 45 درجه به پاهای او برسد.
به هیچ عنوان از زاویه پائین به نوزاد نور نتابانید

نورپردازی رامبرانت

این تکنیک با تاباندن نور به صورت نوزاد از زاویه 90 درجه انجام می‌شود. دوربین عکاسی از زاویه بالا باشد نتیجه‌ هم این می‌شود که یک طرف صورت کاملا روشن است ولی فقط بخش‌هایی از طرف دیگر روشن خواهد بود.

بک لایت

برای اجرای این تکنیک باید در جهت مخالف منبع نور بایستید و از نقطه‌ای که سایه‌ها تشکیل شده‌اند عکاسی کنید. شما یک نور نرم و زیبا خواهید داشت که جزئیات کوچک بدن سوژه را برجسته می‌کند.

نورپردازی Broad

نورپردازی Broad برای روشن کردن و نورپردازی قسمت زیادی از بدن نوزاد کاربرد دارد و زمانی اتفاق می‌افتد که جهت قرار گرفتن نوزاد مقدار کمی با جهت نور تفاوت دارد. مانند اینکه صورت نوزاد کمی با جهت به سمت چپ است و منبع نور نیز به سمت چپ می‌تابد. نتیجه این نوع نورپردازی این است که بخش زیادی از صورت نوزاد روشن شده است و فقط قسمت کمی از صورت نوزاد در سایه است.

نورپردازی کامل صورت نوزاد

در استودیو منبع نور باید در جهتی قرار بگیرد که صورت نوزاد قرار دارد. صورت هم باید به سمت منبع نور قرار بگیرد و از بالای پیشانی تا پائین صورت سوژه نورپردازی شود.

Short Light

در صورتی که قسمت زیادی از تصویر در سایه قرار دارد این نوع نورپردازی به گونه‌ای است که بخش زیادی از صورت به سمت نور نباشد و در سایه باشد
زوایای مختلف را امتحان کنید
نکته: هرچه کمتر نوزادران برای گرفتن عکس های مختلف جابجا کنید و تکان دهید، بهتر است.
به جای اینکه خیلی سریع چیدمان را تغییر دهید و یا نوزاد را جابجا کنید بهتر است در اطراف نوزاد چرخید تا زوایای مختلفی را برای عکاسی از او پیدا کرد .نحوه ایستادن عکاس تغییر کند بدین ترتیب فقط با یک ژست چندین عکس مختلف از نوزاد می شود گرفت.
عکاس میتواند روی زمین بخوابد تا بتوانید جزئیات تصویر را ثبت کند.
روشنایی و تاریکی یک عکس باید متعادل باشد و به همین خاطر شما باید سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو دوربین را به درستی تنظیم نمائید.
عکاسی از دست‌ها:

معمولاً به دست های کوچیک نوزادان و لطافتشان توجه بسیاری میشود. عکاسی از دستان نوزادان گرفتن عکس از نمای نزدیک و بالاست. لطافت دستان وقتی بیشتر به چشم میاید که کنار دیگر اندام های بدن دیده شوند.
ویاگرفتن دست نوزاد کنار دست فرد دیگری است در واقع با اینکار اندازه اصلی آن‌ها را نشان می‌دهید و تمرکز را روی کوچکی دست ها بیشتر می‌کنید که خیلی جالب است. برای اینکار حتی می‌توانید دست‌ها را کنار اشیاء دیگر مانند حلقه ازدواج پدر و مادر نوزاد گذاشت..
عکاسی از پاها:
پاهای کودکان بسیار نرم و لطیف هستند. . عکاسی از پاها از نمای نزدیک حس خواستن لمس آن ها و لطافتشان را به بیننده القا میکند.
وقتی نوزاد به پشت یا روی شکم خوابیده است یک جفت کفش تمیز پدر برای پسرها یا کفش‌های تمیز پاشنه بلند مادر برای دخترها) را کنار پاها قرار دهید و باز هم روی کوچکی پاها تاکید کنید.
با آتلیه تخصصی کودک و بارداری شایان همراه باشید...

6 دیدگاه ها

 1. شهرزاد گفت:

  بسیار عالی

 2. سیمین گفت:

  عکاسی نوزاد داخل آتلیه شما چقدر زمان میبره؟

  • عکاسی شایان گفت:

   ما به طور میانگین زمان سه ساعته را برای عکاسی نوزاد در نظر میگیرین زیرا عکاسی از نوزاد فرایندی زمان بر و مقداری سخت میباشد،چرا که نوزاد باید کاملا خواب باشد تا همکاران ما بتوانند بهترین فرم را به او بدهند و باید خواب نوزاد کاملا عمیق باشد تا این فرم بهم نخورد.

 3. سمیرا گفت:

  میخواستم بدونم با توجه به بیماری کرونا آتلیه شما عکاسی انجام میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *