آتلیه عکس کودک شایان, آتلیه عکس کودک, عکاسی کودک ,آتلیه کودک
نکات و راهنماییهای موثر در خرید دوربین عکاسی دیجیتال
ژانویه 11, 2017
آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیها | عکاسی از دودآتلیه عکس کودک شایان | دانستنیها | عکاسی از دود
عکاسی از دود(قسمت دوم)
ژانویه 11, 2017

عکاسی از دود

آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی از دود

آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی از دود

عکاسی از دود در عکاسی نیز مانند نقاشی و سایر هنر ها,با گذشت زمان و به فراخور رشد فرهنگ و تفکرات مردم و به خصوص در دوران جدید با پیشرفت تکنولوژی,شاهد تغییر و بوجود امدن سبک های مختلف هنری بوده و هستیم که در مورد عکاسی نیز این اصل صدق میکند . یکی از تکنیک های جالبی که عکاسان از ان استفاده میکنند, عکس های بسیار زیبا و چشم نواز از دود است که یکی از پیشروان ان عکاس فوق العاده با استعداد، گراهام جفری، صاحب سایت معروف Sensitive Light است که عکسهای خاصش از طریق وبلاگ‌ها همه جای دنیا پخش شده است.

در این مطلب به شرح مصاحبه ی انجام شده با اقای جفری و چگونگی ثبت این عکس های زیبا میپردازیم:

نکته ی اول: هدایت دود

آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی از دودهدایت دود:

در ابتدا گراهام اشاره میکند قانون خاصی برای برای گرفتن این عکس ها وجود نداشته و او به طور تجربی و با ازمون و خطاهای مکرر این سبک را اموخته و با هر سری عکاسی از دود چیز جدیدی را اموخته است ولی دو راز اصلی برای دودگرافی هست،

یک معکوس کردن رنگهای عکس (inverting) و دیگری استفاده از دود خاکستری رنگ است. او میگوید “این تکنیک واقعا ساده است. مهمترین نکته ای که شما باید هنگام گرفتن عکس روی آن تمرکز کنید این است که تصاویر خوبی از دود ثبت کنید. رنگها به صورت دیجیتال در مرحله بعدی اضافه می‌شوند.”
خود اقای گراهام جفری برای تولید دود از چوب عود استفاده میکند که در هنگام سوختن بوی خوب و دود غلیظ خاکستری رنگی دارد.اگر چوب عود موجود نبود، هر چوب دیگری که دود غلیظ خاکستری دارد جایگزین مناسبی برای عود می‌باشد.

وقتی دود مناسب را تولید کردید، نوبت به هدایت آن به صورت مستقیم و خطی و بدون پراکندگی و بعد از آن نورپردازی مناسب است. به قول خود گراهام:نوری برای این کار مناسب است که دود را از پس زمینه جدا کند اگرچه دود به تنهایی میتواند یک سوژه ی جالب توجه باشد، اما در عکس های گراهام دود سوژه اصلی نیست، بلکه ابزاری است برای تولید و ثبت عکس های غیر معمول: “قصد من عکس گرفتن از دود نیست، بلکه ایجاد تصاویری با استفاده از دود است.”

نکته ی دوم:نورپردازی

آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی از دود

نورپردازی:

استفاده از محیطی تمیز با نور و شرایط قابل کنترل بهترین مکان برای عکاسی از دود میباشد مانند استودیو عکاسی شایان، اما اگر نشد، هر جایی که بتوانید یک پس زمینه مشکی داشته باشید نیز بسیار خوب است مهمترین مسئله هنگام عکاسی از دود این است که آن را فریز (Freeze) کرد.

این کار را می توان با تاباندن نور زیادی (مثلا نور آفتاب که از پنجره وارد اتاق می شود) یا با استفاده از یک یا چند فلاش انجام داد ولی توجه داشته باشید که در هنگام عکاسی از دود هیچ نور اضافه ای به جلوی لنز دوربینتان نتابد، (چون باعث ایجاد درخشش (flare) یا لکه های نوری در عکس می شود.)

همچنین دقت داشته باشید که نوری هم به پس زمینه نتابد زیرا باعث روشن شدن ان میشود که مورد نظر ما نست و کیفیت لازم را به عکس و دود ما نمیدهد بهترین و مهمترین مساله در عکاسی از دود این است که به ان اجازه دهید به اختیار خودش حرکت کند و بالا بیاید,هیچ وقت منبع نور را زیاد دستکاری نکیند و در عوض یک نسیم ملایمی ایجاد کنید تا توسط ان حرکت دود را از مسیر خطی خارج کرده و دارای بعد کنید. حتی می توانید با برهم زدن این جریان صاف، شکلهای جالبی را تولید کنید: یک خط کش، یک قاشق برعکس و یک ورقه کاغذ را امتحان کنید، آنها را وارد جریان دود کنید و نتایج شگفت اور انرا ثبت کنید.

گراهام:

گراهام میگوید: “من به دنبال خطوط و اشکال صاف هستم.” برای انجام این کار، او عکس هایش را با نور خیلی زیاد و دیافراگم کم (و در نتیجه عمق میدان بیشتر) می گیرد.

“اگر به دود اجازه بدهید که به طور طبیعی بالا بیاید، این کار خیلی راحت تر می شود.”
اگر دیافراگم را باز کنید برای عکاسی از دود دچارمشکل میشوید چراکه مقدار زیادی نور را از دست داده  و شما برای حرکت پر پیچ و خم دود و فریز کردن عکس، نیاز به سرعت شاتر بالای دوربین دارید,در نتیجه بهتر است با دیافراگم باز تر از دود عکاسی کیند. که معمولا سرعت شاتر برای این کار سرعت ۲۵۰ به بالا میباشد. همچنین هیچ گاه از حساسیت بالای سنسور دوربین استفاده نکنید چرا که همانطوری که میدانید نویز تصویر را بالا برده و جربان لطیف و زیبای دود را در عکس از بین میبرد همانطوریکه تمامی این تنظیمات دوربین در شرایطی که گفته شد نیاز به نور زیادی برای عکاسی دارد.

با آتلیه تخصصی کودک و بارداری شایان همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *