آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی از دود
عکاسی از دود
ژانویه 11, 2017
آتلیه عکس کودک شایان, آتلیه عکس کودک, عکاسی کودک ,آتلیه کودک
جدیدترین تکنولوژی های برتر عکاسی با موبایل
ژانویه 17, 2017

عکاسی از دود(قسمت دوم)

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیها | عکاسی از دودآتلیه عکس کودک شایان | دانستنیها | عکاسی از دود

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیها | عکاسی از دود

عکاسی از دود او اضافه میکند که من بهترین عکس هایم از دود را با فلش ۲۰۰ ژول bowens گرفتم.

سافت باکس یک نور تخت و مسطح را ارایه می‌دهد. اما وقتی این نور زیاد شد مشکلاتی ظیش میاید، از قبیل روشن شدن پس زمینه و یا تابیدن نور به لنز دوربین که در این صورت محدود کردن این نور میتواند سخت باشد و شما را به درد سر بیاندازد. من دریافتم که قرار دادن سافت باکس به دود میتواند بهترین نتیجه را بدهد.گراهام میگوید: “برای تمامی مقاصد کاربردی، نوری که برای روشن کردن دود استفاده می شود، از یک فلاش استودیو که یک اسنوت (Snoot) روی آن سوار شده است و کنار یا پشت دود یا جایی بین این دو محل قرار داده می شود تولید می شود.

عکاسی:

(اسنوت یکی از شکل دهنده های نور است که نور را به شدت متمرکز کرده و حالتی مانند جراغ قوه به ان میدهد,که برای نوردهی موضعی به یک ماحبه خاص و کوچک بکار برده میشود)

نکته مهم در مورد نور سنجی: اگر شما می خواهید با فلاش های خارجی (external) کار کنید نیاز دارید که در حالت تمام دستی عکاسی از دود عکاسی کنید. بعید است که نورسنج دوربین شما در این قسمت بتواند راضی کننده ظاهر شود.

اضافه بر این، کنترل دقیق نور در عکاسی با دود بسیار مهم و ضروری است.

شما باید خروجی فلاش و دیافراگم را طوری تنظیم کنید که روشن ترین قسمت دود، تقریبا اما نه کاملا سفید باشد. اگر عکستان اوراکسپوز شود,جزییات زیادی را از دست خواهید داد و علاوه بر ان وقتی عکس را اینورت میکنید,سیاهی زیادی در عکستان بوبجود امده و عکس حالت کدر به خود میگیرد. از طرفی، آندر اکسپوز یا نوردهی کم نیز، تفاوت بین پس زمینه و دود نیز کم شده و دود عکاسی از دود از پس زمینه ی خود جدا نگردد. پس حواستان به این نکته باشد.
وجود تهویه ی مطبوع در هنگام عکاسی از دود در فضای اتلیه یا عکاسی کاملا ضروری مینماید.

به دو دلیل:۱:شاید دود زیاد به شما ضرر برساند (البته اگر دود را تنفس کنید و به مقدار کافی وارد چشمتان شود و… ممکن است همین اتفاق هم بیافتد!)، بلکه طبق گفته گراهام:

“همچنان که هوای اتاق مملو از دود پراکنده شده می شود، نور شارپنس و کنتراست عکس ها نیز میتواند کاهش پیدا کند

کنترل عکس:

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیها | عکاسی از دود

حالا که عکسهایتان را گرفتید نوبت کار با تاریک خانه ی دیجیتال می باشد. ایتدا عکستان را طوری که از نظرتان مناسب است برش دهید، بعد با استفاده از Curve و Level کنتراست عکسهایتان را تنظیم کنید.

مطمین شوید پس زمینه ی عکستان کاملا مشکی میباشد  (در فتوشاپ هنگام تغیر تنظیمات levels برای تغیر رنگ مشکی،  کلید Alt را نگه دارید. با این حرکت پیش نمایش نتیجه تغیر را میتوانید ببینید).

بنابراین وقتی عکس را معکوس (invert) می‌کنید، پس زمینه شما کاملا به رنگ سفید در می‌آید.
هنگامی که نتیجه ی دلخواه را از بابت پس زمینه گرفتید، عکستان را معکوس کنید، تصمیم اینکه پس زمینه سفید یا سیاه بهتر است با خود شما است. اما اغلب پس زمینه های سفید تاثیر بسیار بیشتری دارند. با استفاده از ابزار برس یا  .cloneاگر ردی ازدود یا گرد خاک یا خلاصه هرچیز اضافه ای در پس زمینه میبینید, پاک کنید تا تمرکز بیننده را به سوی خود جلب نکند.
میتوانید برای رنگ دادن به دود، از ابزار رنگ مایه (hue) یا ابزار اشباع (saturation) استفاده کنیدبه دلیل رنگی نبودن پس زمینه,میتوانید به راحتی با متغیر های این دو گزینه,رنگ دود را تغیر دهید (اگر پس زمینه هم تغییر کرد،قبل از اعمال رنگ باید دوباره پس زمینه را اصلاح کنید.) با استفاده از دستور “feather selection” و ایجاد یک شیب در انتخاب بخشی از تصویر، می توانید بخشی از کل عکس را رنگ کنید، یا از چندین رنگ استفاده نمائید. حالا با استفاده از ابزار hue و saturation می توانید تنها بخشی از دود را رنگ کنیدعالی به نظر میرسد,این طور نیست؟

منابع دیداری

خوب بهترین جا برای دیدن و اموختن این روش،عکس های خود گراهام است.

به غیر از گراهام، آثار میلا کنت، که او هم از گراهام الهام گرفته است بسیار دیدنی است.

گروه artsmoke که در فلیکر فعالیت می کنند نیز عکس های جالبی از دود به جا گذاشته اند.

با آتلیه عکاسی شایان همراه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *