آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی
جدیدترین و بهترین دوربین عکاسی فول فریم نیکون/nikon d810(قسمت دوم)
ژانویه 11, 2017
آتلیه عکس کودک | دانستنیهای عکاسی
بررسی گزینه های موثر در خرید دوربین عکاسی دیجیتال
ژانویه 11, 2017

جدیدترین و بهترین دوربین عکاسی فول فریم نیکون/nikon d810

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی

جدیدترین و بهترین دوربین عکاسی فول فریم نیکون در واقع در این جا میتوان این سوال را پرسید که ایا مجموع تغییراتی که ما در این دوربین شاهد ان بودیم,به نسبت دو دوربین عکاسی فول فریم نیکون یعنی D800 و D800E ارزش این تغییر و خلق یک دوربین جدید را داشته است یا خیر؟!

در واقع پاسخ به این سوال کار دشواریست و ممکن نظر کاربران در این مورد با یکدیگر متفاوت باشد. چیزی که مشخص است این دوربین تفاوت بسیار زیادی نسبت به مدل های پیشین نداشته و عکاسانی که دوربین های D800 و یا D800E دارند,نیازی به تعویض دوربین خود با این مدل جدید ندارند.

دوربین nikon d810:

مجموع تغییراتی که در این مدل به وجود امده است، نقاط ضعف مدل های پیشین را بهبود بخشیده و دارای نقاط قوتی نیز میباشد هر چند ممکن است چند ویژگی کوچک را در مدل جدید از دست دهید (که سیاست تمامی کمپانی های تولید کننده در هر زمینه ای چنین است).

البته به گفته ی نیکون این تغییرات حاصل مشاوره با تنی چند از از عکاسان آماتور و حرفه ای و بررسی و تحلیل نقطه نظرات و پیشنهادات آن ها بوده است.

در مجموع باید در نظر داشت که D810 یک دوربین فوق العاده با ارزش بوده و پرداخت بهای ۲۷۰۰ یورویی فقط برای بادی این دوربین,ارزش این هزینه را دارد.

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی
همان طور که گفتیم بزرگترین تفاوت میان D810 و مدل های پیشین همان حذف فیلتر “لو پس” است که تصاویر با شارپنس بسیار بالایی ار در دوربین ایجاد کرده است.

البته با این شرایط و حذف این فیلتر امکان ایجاد خطای moire و رنگین کمانی در تصاویر این دوربین در هنگام عکاسی از سطوح دارای نقوش به هم فشرده یا دارای کنتراست تصویر بالا وجود دارد.در نمایشگر این دوربین ساختار پیکسلی آن نیز دگرگون شده و بر خلاف مدل های قبل که از سیستم RGB استفاده میکردند, از سیستم RGBW استفاده شده است.با این فضای راگی و نقاط سفید اضافه شده به ساختار پیکسل ها در D810 مشکل خوانش صفحه نمایش زیر نور مستقیم افتاب تا حد زیادی حل شده و بهبود پیدا کرده و علاوه بر ان با افزوده شدن بر تعداد نقاط صفحه نمایش,در کیفیت ان نیز شاهد افزایش کیفیت چشمگیری هستیم.
میدانیم که عکاسان حرفه ای در اکثر موارد از چشمی دوربین برای عکاسی استفاده میکنند، ولی در قسمت LIVE VIEW دوربین D810موارد جالب توجهی به چشم میخورد.

این مود شامل ویژگی های جدیدی است، برای مثال شما قرار خواهید بود تا در صفحه نمایشگر به صورت همزمان در نقطه فوکوس نمایید؛ بدین وصلی هم میتوانید یک نقطه فوکوس شارپ داشته باشید و هم یک نقطه بلوری در پس زمینه.

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی
اگرچه دوربین های قبلی این سری از نیکون یعنی D800 و D800E هردو دوربین های مقومی در برابر شرایط نا مساعد محیطی بودند,ولی D810 با افزودن فلپ های لاستیکی بیشتر خود را در این قسمت بیشتر تقویت کرده است.

از نظر ظاهری دوربین های D800 و D810 بسیار شبیه به هم هستند و تمیز دادن این دو از همدیگر کار مشکلی است، زیرا این دوربین‌ها بسیار شبیه به یکدیگر هستند.

D810 یک دوربین DSLR بزرگ به حساب می‌آید. البته هنوز با ابعاد دوربین‌هایی نظیر D4S فاصله زیادی دارد.

بااینکه بدنه D810 منیزیم ساخته شده که بسیار مقاوم و در عین حال سبک است این دوربین ۸۳۰ گرم وزن دارد هنوز کمی زیاد است.
در مجموع میتوان تولید دوربین عکاسی نیکون D810 را با توجه ب مشخصات خوب ان یک گام به جلو دانست و اینکه نیکون شهامت این را داشت

که پس از حذف کامل فیلتر “لو پس” ابتدا در دوربین‌های سری DX این مهم را در دوربین‌های FX نیز اجرا کند، هم جای تقدیر دارد هم برای عکاسان و دوستداران تکنولوژی بسیار جداب است و نتیجه این عمل ایجاد تصاویر بهتر ولی با پذیرش ریسک خطای moire است.

کانن که تاکنون جرات اجرای این عمل را در دوربین‌های DSLR خود نداشته، راهکار محافظه کارانه را پیش گرفته است. که به مانند کنون، عکاسان با ریسک پذیری پایین نیز شاید فعلا جذب این دوربین نیکون نشوند.

باید دید که با گذشت زمان راهکار ارائه شده از سوی نیکون چقدر در عمل موفق خواهد بود، و ایا این D810 میتواند به جایگاهی که استحقاقش را دارد دست پیدا کند یا خیر…

در اخر شما را به دیدن این عکس زیبا و ثبت شده توسط nikon d810 دعوت می کنیم

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی

با آتلیه تخصصی کودک و بارداری شایان همراه باشید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *