آتلیه عکس کودک شایان | عکاسی در شب
راهنمایی ها و نکات عکاسی در شب/night photography
ژانویه 9, 2017
وایت بالانس در عکاسی
دمای رنگ نور و white balance/وایت بالانس در عکاسی
ژانویه 9, 2017

تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس/shutter speed

آتلیه عکس کودک شایان | تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس

آتلیه عکس کودک شایان | تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس

تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس در این مقاله ما به بررسی یکی  از تنظیمات کلیدی دوربین عکاسی,یعنی سرعت شاتر بپردازیم…

این متغیر در دوربین عکاسی علاوه بر نقش مهمی که در تنظیم نوردهی به همراه دیافراگم و ایزو دوربین دارد، در ایجاد فضای متفاوت عکس نیز تاثیر گذار است و در واقع حرکت در عکس را القا میکند.

سرعت شاتر حرکت نسبتا پیچیدهای دارد. عکاس میتواند از آن برای نشان دادن حرکت، یا ساکن کردن و به اصطلاح فریز کردن در عکس استفاده نماید. در نتیجه سرعت شاتر یک متغیر بسیار کاربردی و مهم است که شما میتوانید به وسیله ی ان عکس های متفاوت با فضای دلخواه خود بگیرید.

سرعت شاتر کم

آتلیه عکس کودک شایان | تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس
در این شرایط استفاده از سه پایه اکیدا توصیه میشود یا اگر سه پایه ندارید,در سرعت شاتر پایین برای عکاسی به یک تکیه گاه تکیه داده و سعی کنیدتا حد امکان جلوی لرزش دست یا دوربین را بگیرید.در شرایط سکون، بیشتر کاربران میتوانند در سرعت شاتر پایینی در حد ۱/۶۰ ثانیه دوربین را به اندازه لازم برای نلرزیدن ثابت نگه دارند. بااستفاده از یک تکیه گاه یا حالت مناسب بدن که بازوها به پهلو فشرده شده باشد، حتی در سرعت هایی مانند ۱/۱۵ ثانیه نیز میتوان بازهم عکس های دقیق و بدون لرزشی گرفت. بطور کلی در سرعتهای شاتر زیر ۱/۳۰ ثانیه برای جلوگیری از لرزش دست و دوربین عکاسی دوربین هنگام عکاسی ,استفاده از سهپایه ضروری است.

در این حالت عکس ها حالت روان و متحرک داشته و حس حرکت را به بیننده القا میکند.

سرعت شاتر بالا

آتلیه عکس کودک شایان | تاثیر سرعت شاتر دوربین بروی عکس
سرعت شاتر بالا به سرعت ۱/۲۵۰ ثانیه و بالاتر از آن گفته میشود.

در این سرعت و بالاتر از آن، تکان های دوربین به حداقل میرسد و برعکس حالت قبل یعنی سرعت شاتر پایین، عکس ها به اصطلاح فریز شده و فضای خاصی را ذز عکس ایجاد میکند.که بیشتر در عکاسی ورزشی و عکاسی کودک نیز کاربرد دارد.

سرعتهای شاتر سریع معمولا به یک لنز دوربین  با شفافیت بالا و دیافراگم واید (عدد f های کم مثل( f1.4-f2.8 نیاز دارد.

چرا که جبران سزعت شاتر بالا افت نور ار میتوان با دیافراگم باز انجام داد.

در حالی که سرعت شاترهای پایین به انتقال لرزش دست عکاس به دوربین حساس هستند، سرعت شاترهای بالا دارای مشکل از دست دادن سوژه متحرک هنگام عبور از میدان دید لنز می باشند که بخاطر عکس العمل کند عکاس بوجود میآید. برای پرهیز از آن، تکنیک نگاه کردن با یک چشم در چشمی و باز نگه داشتن چشم دیگر میتواند موثر باشد.
این متغیر عکاسی یکی از سه رکن مهم در نوردهی عکس بوده و همچنین به خاطر فضای متفاوتی مه در سرعت های بالا و پایین ایجاد میکند، یکی از مهمترین عوامل در عکاسی به شمار میرود که با تمرین زیاد میتوان بر ان مسلط شد.

آتلیه عکاسی شایان همراه شماست….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *