ژست عکس بارداری
سپتامبر 20, 2020
نکات اساسی در عکاسی نوزاد
سپتامبر 22, 2020

ایده های منحصر بفرد در عکاسی نوزاد

هر مادر باید حتما در همان روز اول تولد یک عکس از خود و نوزاد تازه متولد شده اش که به او به چشم یک گنج نگاه می کند داشته باشد. مادران زیاد به این که چند ساعت بعد از زایمان ظاهرتان چطور است فکر نکنید. هیجان تجربه در آغوش گرفتن نوزادتان هر گونه اثر خستگی را از چهره ی شما پاک خواهد کرد. این لحظات را در عکاسی نوزاد خود ثبت کنید، مادر برای گرفتن یک عکس شیرین با فرزندش، او را با دو دستش بالا بیاورد و نوزادش را نگاه کند. به علاوه اولین لحظات نوزاد با پدر که او را در دستان قویش نگه میدارد و در حال نوازش و نگاه کردن به اوست باید ثبت شود.
چه چیزی شیرین تر از خیره شدن یک خواهر یا برادر بزرگتر به خواهر یا برادر کوچکتر قنداق شده اش است؟ دیدار با نوزاد جدید قطعاً یکی از ماندگارترین خاطرات فرزند بزرگترتان خواهد شد و با عکس برداری به ثبت شدنش در خاطراتش ماندگار می ماند.
از زمان نوزادی بچه عکس زیاد بگیرید چون به سرعت دوره نوزادی پشت سر گذاشته می شود و نوزادی دارای خاطرات مخصوص به خودش است.
نوزادان هر روز تغيير مي كنند، به خصوص در اولين ماه هاي تولد اين تغييرات ديدني و شگفت انگيز هستند. اگر مي خواهيد اين تغييرات را ثبت كنيد بايد به صورت منظم از فرزند خود عكس بگيريد و اين روزهاي خاص را از دست ندهید.
با عکاسی نوزاد خود از اولین لحظات پس از تولد تا اولین بار که کودک شما راه می رود یا غذا می خورد، همه و همه لحظاتی دلنشین و به یادماندنی هست، که شما با عکسبرداری ثبت این لحظات را از دست ندادید.
عکس هر چقدر ساده تر باشد، بهتر جلوه می کند. نورهای ملایم، ژست های ساده، رنگ های معتدل مناسب است،به طور مثال گذاشتن نوزاد روی پتوهای خز دار یک ایده جالب، ساده و دوست داشتنی است.

چند شیوه برای عکاسی از نوزاد در آتلیه نوزاد

عکاس وقتی نوزاد در جای خوب و راحتی قرار داد. اطرافش حرکت میکند، از زاویه های مختلف عکس می گیرید همچنین می توان دقیقاً از بالای سر نوزاد از او عکس گرفت و ملحفه روی تخت هم نقش یک پس زمینه ساده را ایفا خواهد کرد و به همین سادگی عکس های زیبایی خواهید داشت.
گاهی در بعضی از جلسات عکاسی پیش می ایدکه حتی یک لبخند هم بر لبان نوزاد نشیند به جای این که سعی کنید به هر قیمتی او را بخندانید، به دنبال چشمان مهربان، نگاه های کنجکاوانه و کارهای جذاب دیگری که نوزادان انجام می دهند باشید. این لحظه ها را از دست ندهید.
عکاسی نوزاد از بالای صندلی درصورتی که یک پس زمینه اماده است و نوزاد در مرکز قرار گرفته یک کادر مناسب برای عکاسی است.
عکس خانوادگی با حضور عضو جدید خانواده ارزشمند است.
در هنگام عکاسی به والدین یاد اور شوید درعکس گرفتن ها کافی است حس واقعی و دوست داشتنی که به فرزند خود دارند را به او نشان دهند چرا که این حس در عکسها ثبت خواهد شد
قنداق کردن راه عالی است تا از این طریق جنبش و حرکت نوزاد برای گرفتن بعضی عکس های خاص محدود شودو بتوان فرم دلخواه را اجرا کرد
استفاده از فلش را به کلی کنار بگذارید : فلش مسئول چشمهای قرمز یا بسته ی کودکان در عکسها است، و می تواند نوزادان را بترساند و برای چشمانش مضر یاشد
در مقاله ی نکات اساسی در عکاسی نوزاد به طور مفصل تمامی نکات ذکر شده است

ایده های برای ژست عکس از نوزاد

عکاسی نوزاد معمولا به صورت برهنه است بنابراین دمای اتاق در نظر گرفته شود.
بدن نوزاد تا پانزده الی بیست روز بعد از تولد، حالتی که در شکم مادر داشته را حفظ می کند. بنابراین این بیست روز بهترین فرصت عکس به حالت جنینی که خوابیده است را از زاویه پهلو میتوان گرفت.

عکس سیاه و سفید حتما بگیرید

یک پرتره « سیاه و سفید » از نوزادتان می تواند فکر جالبی باشد. عکس سیاه و سفید نه تنها چیزی را در خودش دارد که با مرور زمان باعث از بین رفتن آن نمی شود بلکه بعضی ایرادها و معایب مثل قرمزی و خراش های جزئی پوست نوزاد را پوشش داده و پاک می کند. فراموش نکنید که بلافاصله بعد از تولد، عکس سیاه و سفید معمولاً زیباتر از عکس رنگی است.
دماغ سربالای کوچک او، لب‌های سرخی که دارد، چین و چروک‌های بدن کوچکش مژه‌ها، گوش‌هاش سوراخ ناف، موها تماما جزئیاتی هستند که شما نمی‌خواهید پس از رشد نوزاد فراموش کنید.
زوم کنید حتی اگر در این کار اغراق هم بکنید می تواند عکس های جالبی تحویل شما بدهد.
نوزاد را به وسیله ی قنداق کردنش با یک پتوی کتان و قرار دادن او در یک سبد گهواره یا کاسه یا هر ظرف دیگری شیرین و بامزه تر بی آراید و عکس بگیرید.
قبل از این که نوزاد بزرگتر شود و زیادی پر جنب و جوش شود چندین عکس پرتره بگیریدبرای گرفتن پرتره، یک پس زمینه ساده را انتخاب کنید هدف در عکاسی نوزاد، بهتر نشان دادن نوزاد است بنابراین یک پس زمینه ساده، خنثی مناسب است.

لحظه های مشترک با پدریا مادر:

آغوش پدر و مادر امن ترین جایی است که نوزاد می تواند در آن قرار گیرد.
در هر عکس آغوش و بوسه را به فرزندتان هدیه بدهید این احساس شادی و آرامش در چهره ی او در تصویر نیز ثبت می شود.
مادر وپدرنوزادرادر آغوش بگیرید به طوریکه بدن کودک با خط هایی که بر روی بدنش می افتد در عکس به وضوح نمایان باشد، این خطوط لطافت و انعطاف بدن کودک را در تصویر به مخاطب القا می کند.

ژست بوسیدن نوزاد، پدر ازیک طرف و مادر طرف دیگر

به یاد داشته باشیدبا همه ی حس مادرانه و پدرانه خود نوزادتان را ببوسید و در هنگام بوسیدن نوزاد چشمهایتان را ببندید.
خودتان به پهلو بخوابید و نوزاد را روبروی خود طوری که در آغوش شما قرار گیرد قرار دهید.
پدر یا مادرروی پهلو بخوابد و نوزاد را جلوی سینه خود بگذارد و در حالی که یک دست یا یک پای نوزاد را می بوسد.
نوزاد را پشت به پدر قرار دهید و در حالی که پدر او را بغل کرده است و نگاهش به نوزاد است عکس بگیرید.
پدریا مادر نوزاد را بغل کند و سر او را روی شانه خود بگذارد. سپس از پشت سر یا نیم رخ عکس گرفته شود.
نوزاد را روی دست ها بگذارند و روبروی صورت خود بگیرند.
پدر و مادرنوزاد را در آغوش گرقته و به خود بچسباند، سپس هر دو روبروی هم بایستند و سرها را به هم بچسبانند. طوری که هم صورت پدر و مادر مشخص باشد و هم صورت نوزاد.
مادر نوزاد را بغل بگیرد و به چهره او نگاه کند، سپس پدر از پشت سر آنها را بغل کرده و به آنها نگاه کند.
نوزاد در آغوش پدر یا مادر باشد، سپس مادر در حالت بوسیدن سر نوزاد باشد و پدر در حالت بوسیدن سر مادر. این مدل عکس می تواند عشق بینشان را نمایان کند.
دست یا پای نوزاد در کنار دست های پدر و مادر است همراه حلقه ی ازدواج پدر مادر در انگشتان نوزادایده ای خاص است.
عکس با زمینه لباس عروس :. مامانهای عزیزاگر لباس عروسی و یا نامزدی خود را دارید، نوزاد را روی آن قرار دهید و عکس بگیرید.
اگرفرزندان شما دوقلو هستند می توانید هرکدام را روی یک دست گرفته و عکس بگیرید.
خواهر و برادر های بزرگتر همیشه عاشق بچه های کوچکتر از خود هستند و دوست دارند آنها را ببوسند.
میشودبه آرامی نوزاد را در بغل کودک بزرگتر قرار بدهید تا عکس حس محبت بیشتری به خود بگیرد.
مدلی دیگر بچه‌های بزرگتر دراز بکشند وخواهر یا برادر نوزادخودشان را در آغوش بگیرندزیراکه در عکاسی ژست‌های خوابیده عملکرد خیلی بهتری دارد.همچنین این کار باعث می‌شود فرزندان بزرگتر احساس مهم بودن و خاص بودن کنند.
عکاسی از اعضای بدن نوزاد :این مدل نیز در عکاسی محبوب است؛ از پاها، دست ها، لب، چشم ها و صورت نوزاد عکس های زوم شده گرفته شود و در انتها در یک قاب قرار می گیرد
یک ایده خوب که میتوان از مادر وقتی مشغول کارهای فرزندش در روز است عکاسی شود مادربایددوربین و عکاس را نادیده بگیرید. با این کار عکس ها به شکل یک نگاه پنهانی به فعل و انفعالات بین مادر و نوزادبه نظر می رسند.
عکس ترکیبی کودک در واقع ترکیب دو یا چند تصویر است که برای ایجاد یک تصویر واحد در هم جمع میشود. این کار به وسیله نرم افزارهای مرتبط و عمدتا فتوشاپ انجام می گیرد.در این روش چند عکس از کودک شما در فضاها و حالات مختلف ( خنده، تعجب، گریه و...)گرفته میشودو در یک پس زمینه مشخص، با یکدیگر در یک عکس ترکیب می شود.
اگر تصمیم دارید یک آلبوم عکس نوزاد تهیه کنید، می توانید برای چیدن عکسها متناوباً از عکس درشت جزئیات، در میان پرتره ها و دیگر عکس های او استفاده کنید.این فکر بسیار خوبی برای درست کردن یک آلبوم زیبا و کامل است.

چندین ایده برای پس زمینه در عکاسی نوزاد:

استفاده از گل های ریز و درشت مصنوعی، ریسه، چراغهای تزئینی، می توانند برای عکاسی جالب باشند. به خصوص آنکه در رنگهای متنوعی باشند.
گذاشتن نوزاد در یک سبد حصیری چمدان صندوقچه قابلمه و..... به همراه اشیاء مربوط به ان می توان پس زمینه را تزیین کنید.
یک پتوی تیره را روی زمین پهن کنید تا به عنوان آسمان شما باشد بامقوا یا کاغذ سفید، ستاره های مختلفی را برش دهید و با یک پارچه ی ملحفه نیز، یک ماه درست کنید ونوزاد را در مرکز پتو بخوابانید
برای عکاسی این سبک از نوزاد نیاز است که بالای یک صندلی بروید تا بالابتوانید بهتر عکاسی کنید.
چندتایی کوسن بزرگ و استفاده از یک پتوی دارای بافت مناسب (خز دار) یکی از بهترین گزینه ها برای عکاسی با پس زمینه ساده است.
می توانید لباس های مختلف که شبیه گل، خرگوش، زنبور و مدل های فانتزی دیگر را به نوزاد خود بپوشانید واینها تم های جالب برای عکاسی نوزادی است اگر دوست دارید از نشانه های جنسیتی میتوانید استفاده کنید مثلا برای پسر بچه ها کلاه نقابدار، کروات و یا پاپیون گردنی بگذارید. برای دخترها از تل‌های رنگی، تاج گل، پاپیون روی سر و گردنبند و دستبندهای فانتزی استفاده کنید.
همچنین می توانید با اسباب بازی های مورد علاقه نوزاد و یا وسایل تزیینی اتاق خواب تم و عدد ماهگرد را درست کنید.
دریک تخته سیاه اطلاعاتی مثل روز و مناسبت، وزن و قد نوزاد، اولین کاری در ان زمان شروع به انجام داده را بنویسید و عکس بگیرید.
شال یا روسری را دور نوزاد بپیچید و با حالت دادن آن در مدل های متنوع و یا عدد چند ماهگی نوزاد عکس بگیرید.
می‌توان از کاغذ رنگی آبی و سفید طرح ابر و دانه های برف را در بیاورید و از آن برای تزیین عکس استفاده کنید. استفاده از پنبه برای برف یاعروسک ادم برفی که نشان دهنده فصلی است که عکس گرفته شده را برای پس زمینه استفاده کرد کلاه ها را فراموش نکنید. گذاشتن یک کلاه بافتنی.

چند ایده برای عکاسی نوزاد در چند ماهه

یک روش کلی است که با بزرگ شدن کودک و بالا رفتن عدد ماه زندگیش یک عکس یادگاری همراه با عدد چند ماهگیش داشته باشد، برای درست کردن عدد خلاقیت به خرج دهید و با اشیا یا هر چیزی که دوست داشتید عدد را طراحی کنید و در کنار نوزادقرار دهید و عکس بگیرید.
دور عدد ماهگرد برگ گل، چراغ ریسه ای تزیینی حلقه گل و .... میتوان گذاشت.
یک عروسک او را در عکس هر ماه در کنارش قرار دهید تا روند رشد او در کنار عروسک نمایان‌تر شود.
نوزادان شش ماه به بالا تحرک بیشتری دارند غلط میزنندچهار دست وپا می روندتاحدی می توانند بنشینن و با کمک روی پاهاشان وایستن شیطنت و تحرک فراوانی دارند.
از این رو میتوان از او در حین بازی کردنش عکس بگیرید.
از کودک در حالی که سرگرم انجام کاری است، عکس بگیرید. این مدل عکس ها به یاد ماندنی می شود و حالت طبیعی دارد.
زمانی که بچه ها در حال خوردن چیزی هستند.
به راحتی او را روی صندلی قرار دهید و از او عکس بگیرید.
نوزادان چند ماهه را میتوان به بیرون برد و در فضای باز عکس گرفت.
برای گرفتن عکس در فضای باز،توجه کنید که بهترین زمان برای عکاسی در فضای باز یک ساعت بعد طلوع آفتاب تا یک ساعت قبل از غروب آفتاب است.
در پارک یا باغی پارچه را روی زمین یا چمن پهن کنیدو کودک را روی پارچه بنشانید.
لباسهای مناسب فصل سبد، گهواره دستی، پتو همراه خود ببرید.
زیر یک درخت پرشکوفه، زمینی پر از چمن و گلهای رنگارنگ و یا برگهای رنگارنگ ریخته شده بر زمین در فصل پاییز و یا در زمینی پوشیده با برف سفید عکسهایی بسیار زیبا به یادگار می ماند.
کودک در ماه دوازده اولین جشن تولدش را تجربه می‌کند تمام تلاشتان را کنید که از اولین تولدش در زندگی عکسهایی با هرحس حال که تجربه داشته را ماندگار کنید.
توصیه ما به شما، استفاده از روشنایی طبیعی در عکاسی نوزاد است که پرتره را زیباتر از روشنایی مصنوعی نشان می دهد. برای عکس برداری در داخل، نزدیک یک پنجره مستقر شوید و اگر شدت نور زیاد بود، آن را با استفاده از یک پرده سبک، کمتر کنید.
آتلیه عکاسی شایان همراه شماست...

6 دیدگاه ها

 1. مرجان حسینی گفت:

  مقاله خوب کاربردی ای دارین

 2. سیما خوشبخت گفت:

  یه سوال داشتم اینکه پس زمینه روشن برای عکاسی نوزاد بهتره یا تیره؟؟

  • عکاسی شایان گفت:

   اصولا هر پس زمینه ایی حس و حال و جلوه ی خاص خود را ایجاد میکند ولی معمولا پس زمینه ی روشن بخاطر ایجاد حس لطیف تر و احساسی تر برای عکاسی نوزاد پر کاربرد تر می باشد

 3. مهسا گفت:

  مقاله خوب و کاملی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *