آتلیه عکس کودک شایان | نکات و راهنمایی های عکاسی در فصل پاییز
نکات و راهنمایی های عکاسی در فصل پاییز/autumn photography
ژانویه 9, 2017
آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی
با این راه کار ها عکس های بهتری با گوشی ایفون خود بگیرید
ژانویه 11, 2017

آشنایی با دیافراگم دوربین عکاسی/camera diaphragm

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی

آشنایی با دیافراگم دوربین عکاسی عکاسی با دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای بسیار لذت بخش می باشد ولی باید این نکته را بیاد داشت که عکاسی با مود دستی در عین حال که بسیار جذاب است، بسیار سخت نیز میباشد.برای دست یابی به مهارت در عکاسی در قدم اول نیاز است با تنظیمات دوربین و ویژگی های ان اشنا شویددر این مقاله ما به بررسی دیافراگم که یکی از اصلی ترین عوامل تنظیم نور عکس و دوربین است و همچنین یکی از کلیدی ترین عوامل تاثیر گذار در عکسی که ما میگیریم میباشد.به نظر من،با دیافراگم، همانطور که در ادامه خواهید دید می توانید عکس های فوق‎العاده ای ثبت کنید.تغییر دیافراگم میتواند بعد عکاسی شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

دیافراگم چیست؟

ساده ترین تعریف برای دیافراگم، میزان باز بودن لنز می باشد. با زدن دکمه ی شاتر دوربین، یک حفره باز می شود که به سنسور عکس دوربین شما، دستور ثبت لحظه ی مورد نظر شما را می دهد.مسلما هرچه حفره بازتر باشد نور بیشتری وارد لنز دوربین شما شده و هرچه بسته تر باشد,نور کمتری وارد لنز میگردد.
واحد اندازه گیری دیافراگم توقف های f یا اصطلاح آشناتر f-stops میباشد.

با تغییر هر توقف f به توقف به دیافراگم بعدی یا توقف قبلی،میزان باز بودن لنز دو برابر یا نصف می شود(همینطور میزان ورودی نور).
نکته ای که بسیاری از عکاسان با آن مشکل دارند این است که در دیافراگم های بزرگتر(که نور بیشتری وارد می شود)، عدد های توقف f کوچکتری دارند و دیافراگم های کوچکتر(که نور کمتری وارد می شود)،عدد های توقف f بزرگتری دارند.بنابراین f/2.8 در واقع دیافراگم بزرگتری نسبت به f/22 دارند.تالبته این مشکل در اوایل اشنایی با دوربین بوده و کم کم حل می شود.

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی

عمق میدان و دیافرگم

تغییر دیافراگم،علاوه بر تغییر نور یکی از مهمترین تاثیرات را بروی عکس میگذارد که همانا تغییر عمق میدان عکس میاشد.
عمق میدان،میزانی از عکس شماست که مورد فوکوس قرار گرفته است.

یا به عبارت دیگر چه میزان از عمق عکس شما فوکوس و واضح میباشد.

عمق میدان بزرگتر یعنی بیشتر عکس شما،چه در نزدیکی و چه دور از دوربین،فوکوس شده است.
عمق میدان کوچک(تنگ)یعنی دیافراگم بسته تر به این معناست که فقط قسمتی از عکس شما مورد فوکوس قرار گرفته است ونواحی دیگر تار یا به اصطلاح فلو میباشد.

در شکل زیر به خوبی تاثیر مقادیر مختلف دیافراگم را بروی عمق میدان عکس ها میبینیم.
دیافراگم تاثیر زیادی روی عمق میدان دارد.دیافرگم های بزرگتر(با عدد های کوچکتر) عمق میدان شما را کوچک می کنند و دیافراگم های کوچکتر(با عدد های بزرگتر) عمق میدانی بزرگتر را در اختیار شما قرار می دهد.
ممکن است کمی گیج شوید ولی این را بخاطر بسپرید که دیافراگم های کوچک به معنای عمق میدان کمتر و دیافراگم ها بزرگ به معنای عمق میدان بزرگتر میباشد.
این موضوع را با دو عکس از گل در عکس زیر توضیح می دهم.

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی
اولین عکس با دیافراگم f/1.8 و عکس دوم با دیافرگم f/5.6گرفته شده است.

دیافراگم:

تفاوت محسوس میباشد.در عکس بالایی بک گراند تصویر کاملا محو میباشد ولی در کس پایینی که با دیافراگم بسته تر گرفته شده(به معنایعمق میدان بیشتر) بکگراند یا پس زمینه ی عکس واضح تر میباشد.

برای درک بهتر معنای دیافراگم و همچنین راه افتادن با این تنظیم دوربین,بهترین راه این است که خودتان دست به کار شوید و در نور های مختلف دیافراگم های مختلف دوربینتان را بکار گیرید، مثلا از یک سوژه ی ثابت و با فاصله ی کانونی ثابت,با دیافراگم های مختلف عکاسی کیند و تاثیر ان را مشاهده کنید.البته مد نظر اشته باشید که با تغیر دیافراگم دوربینتان، میزان نور ورودی به لنز و سنسور دوربینتان نیز دستخوش تغییر می شود.

دیافراگم در شاخه های مختلف عکاسی نیز متغیر است.مثلا در عکاسی منظره، معمولا دیافراگم بسته مورد استفاده میباشد چون عکاس میخواهد تمامی نقاط عکس واضح و فوکوس باشد ولی مثلا در عکاسی ماکرو یا پرتره، دیافراگم بسته مورد استفاده است چون بیشتر مخواهیم سوژه ی مورد نظر فوکوس و واضح باشد و مابقی نواحی مات تر باشند که سوژه ی مورد نظر ما با این کار برجسته تر می شود.

آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی
علاوه بر نکاتی که در مورد دیافراگم گفته شد,یکی دیگر از تاثیرات دیافراگم,جدا کردن سوژه از پس زمینه میباشد (مانند عکس بالا) که البته در دیافراگم های باز این اتفاق میوفتد و با فوکوس کردن به روی سوژه,مابقی نواحی از فوکوس خارج شده و مات میگردد و با این کار توجه بیننده معطوف به سوژه می شود.
امیدوارم با این مقاله با این تنظیم مفید و بسیار کابردی دوربین اشنا شده باشد.

در ادامه با آتلیه کودک و بارداری شایان همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *