آتلیه عکس کودک شایان | تنظیمات مفید دوربین برای آماتور ها
تنظیمات مفید دوربین برای مبتدی ها
ژانویه 7, 2017
آتلیه عکس کودک شایان | دانستنیهای عکاسی
اکشن کمراهای نیکون به نام دوربین های nikon keymission رونمایی شد
ژانویه 7, 2017

اعداد روی لنز های دوربین های عکاسی

آتلیه عکس کودک شایان | اعداد روی لنز های دوربین های عکاسی چیست؟

آتلیه عکس کودک شایان | اعداد روی لنز های دوربین های عکاسی چیست؟

اعداد روی لنز های دوربین های عکاسی اعداد روی لنز ها ذهن خیلی از عکاسان اماتور رو به خودش مشغول میکنه از جمله مواردیه که اکثرا فکر میکنن میدونن ولی در اصل اطلاعات زیادی در موردش ندارند.

در اینجا این اعداد را برای شما به طور مختصر توضیح میدهیم.با ما همراه باشید:

بدیهی ترین و معروف ترین عدد روی لنز های دوربین های دیجیتال حرفه ای یا DSLR فاصله ی کانونی آن لنز می باشد که در واقع حد اقل و حد اکثر فاصله ی کانونی لنز یا به عبارت دیگر وایدترین و تله ترین حالت لنز را را برای شما نشان میدهد که اگر لنز شما زوم باشد,یک رینگ زوم برای تغییر دستی فاصله ی کانونی لنز شما بروی ان تعبیه شده است و اگر لنز شما پرایم یا ثابت بود,از وجود این رینگ بروی لنز دوربین عکاسی شما خبری نیست و عدد فاصله ی کانونی فقط یک عدد ثابت است مانند لنز های ۵۰ یا ۸۵MM ثابت.

آتلیه عکس کودک شایان | اعداد روی لنز های دوربین های عکاسی چیست؟

علاوه بر رینگ زوم,یک رینگ دیگری بر روی لنز های دوربین عکاسی به نام رینگ فوکوس وجود دارد که امکان فوکوس دستی را به شما میدهند.البته در برخی لنز ها یک سوویچ ببرای انتخاب فوکوس دستی و اتوماتیک دوربین در نظر گرفته شده و علاوه بر ان بروی بدنه ی دوربین عکاسی نیز این کلید برای لنز هایی که فاقد این قابلیت هستند، وجود دارد.

باز ترین مقدار دیافراگم لنز

عدد مهم بعدی که بیشتر با ان اشناییم عدد F که باز ترین مقدار دیافراگم لنز را نشان میدهد.

این عدد هرچه در لنز ها کوچکتر باشد(دیافراگم بازتر)ارزش لنز را بالا میبرد,چراکه باعث میشود نور بیشتری وارد لنز شود و در شرایطی که نور محیط کم است خیلی بهتر عمل میکند.

همینطور بخاطر عمق میدان کمی که ایجاد میکند به خصوص در عکاسی پرتره کاربرد زیاد و ارزشمندی دارند.

عدد  بعدی که به ان میرسیم,عددی است که ماقبل از عدد دیافراگم نوشته میشود.مثلا: ۵۰ MM 1:1.8 این عدد یعنی در واید ترین حالت لنز دوربین,بازترین دیافراگمی که این لنز به شما میدهد F1.8  میباشد.در برخی از لنز ها نیز مقدار بازترین حالت دیافراگم بین دوعدد متغیر است.

مثلا ۱۸٫۱۰۵ MM 1:3.5-5.6 این بدین معناست که در واید ترین حالت لنز,کمترین دیافراگم لنز شما ۳٫۵ است که با تغییر زوم این مقدار به سمت ۵٫۶ پیش میرود.

آتلیه عکس کودک شایان | اعداد روی لنز های دوربین های عکاسی چیست؟

در برخی لنز ها کمترین فاصله ای از سوژه که میتوانید فوکوس کنید مشخص شده که معمولا این عدد در یک سمت یا علامت بی نهایت و در سمت دیگر با یک عدد به پایان میرسد که این عدد همان حد اقل فاصله ای است که میتوانید از انجا بروی سوژه وکوس کنید.

اندازه فیلتر یا قطر لنز

آتلیه عکس کودک شایان | اعداد روی لنز های دوربین های عکاسی چیست؟

در لنز یک علامت عجیب دیگر وجود دارد.یک دایره که وسط ان یک خط کشیده شده است و جلوی ان یک عدد نوشته شده است.این عدد در واقع نشاندهنده ی قطر دهانه  ی لنز شما میباشد که در پشت درپوش لنز نیز مجددا نوشته شده است.

دانستن این عدد برای خرید تجهیزات لنز مانند فیلتر یا لنزهود مفید میباشد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و ابهامات و سوالات شما را در مورد اعداد روی لنز های دوربین های عکاسی دیجیتال رفع کرده باشد.

با آتلیه کودک و بارداری شایان همراه باشید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *